Usługi te świadczone są w miejscu zapewnionym przez wykonawcę lub w mieszkaniu świadczeniobiorców i polegają na uczeniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, wsparciu psychologiczno – pedagogicznym. Ponadto zapewniają dzieciom i młodzieży dostęp do zajęć rewalidacyjno – wychowawczych i rehabilitacyjnych, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do takich zajęć w podmiotach leczniczych, placówkach oświatowych i innych w wystarczającym zakresie.

Pomoc w powyższej formie przyznawana jest decyzją administracyjną po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania, który ma na celu ustalenie sytuacji osobistej, dochodowej i zdrowotnej rodziny. Specjalistyczne usługi opiekuńcze są odpłatne. Odpłatność jest uzależniona od posiadanego dochodu na osobę w rodzinie ( zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych – DZ. U. Z 2005r nr 189 poz.1598 z późn. zm.)

Wniosek o przyznanie specjalistycznych usług opiekuńczych oraz druk do wypełnienia przez lekarza neurologa lub psychiatrę wskazujący rodzaj koniecznej terapii dla dziecka można otrzymać w MOPS/GOPS.