W Ośrodku Diagnozy i Terapii Autyzmu „Nowa Nadzieja” w Kaliszu jest przeprowadzana diagnoza autyzmu i zespołu Aspergera, która ma na celu określenie charakteru zaburzeń ze spektrum autystycznego lub ich wykluczenie.
Diagnoza w naszym ośrodku jest zespołowa, wielospecjalistyczna, przeprowadzana w oparciu o standard MAA (Multi-Agency Assessment). Procedura diagnostyczna jest długotrwała, wieloetapowa i niezmiernie pracochłonna, gdyż uwzględnia wszystkie sfery rozwoju dziecka. Bardzo istotne jest, by oceny diagnostycznej dokonywał zespół specjalistów z wielu dziedzin. Zespół diagnostyczny w Fundacji „Nowa Nadzieja” stanowią specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce i terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
1 stycznia 2022 weszła w życie Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 11. Pojawiła się nowa formuła kodowania jednostek chorobowych. Wzorem DSM V zniknęło pojęcie autyzmu dziecięcego i Zespołu Aspergera. Dotychczasowe CZR – całościowe zaburzenia rozwoju zastąpiono pojęciem Zaburzenia ze spektrum autyzmu, gdzie wyróżniono osiem podgrup zróżnicowanych m.in. ze względu na funkcjonowanie intelektualne i językowe.
Jednakże w prawie oświatowym nie pojawiły się stosowne zmiany i Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne nadal będą orzekać w oparciu o rozporządzenie z 2017 roku, w którym pozostają tradycyjne określenia: autyzm i Zespół Aspergera.
W Fundacji „Nowa Nadzieja” będziemy prowadzić diagnozy wg dotychczasowych, najwyższych standardów posługując się klasyfikacją ICD 11, ale dodana będzie informacja, jak nazwana byłaby dana jednostka diagnostyczna w „starym systemie”. Mamy nadzieję, że pomoże to rodzicom w szybkim uzyskiwaniu stosownych dokumentów umożliwiających dziecku pomoc w zakresie edukacji terapii.